Zpět na seznam článků
Peblog článek
Článek

Jak média ovlivňují naše stravování

31.07.2020, 14:15

Jak média ovlivňují naše stravování

Média jsou dnes už neodmyslitelnou součástí našeho života, díky nim se každý den dozvídáme nejžhavější novinky, trendy a události z celého světa. Jejich prostřednictvím také máme možnost vyhledat si jakoukoliv informaci, na kterou si jen vzpomeneme. Bohužel, za všemi těmito pozitivy se skrývají i určitá negativa.

Výživa a celkově zdravý životní styl se staly v médiích žhavým tématem, a to ať už se jedná o televizi, internet, časopisy nebo rádio. A pokud na nás zrovna neútočí nejnovější dieta nebo super potravina, kterou nutně musíme mít, alespoň nám neustále ukazují, jak by měla „správně” vypadat naše postava. Ideál krásy se v médiích značně liší u mužů a u žen. Zatímco muži jsou prezentováni jako svalovci s přiměřenou tělesnou hmotností, ženy jsou nejčastěji ukazovány jako vyhublé modelky. A to je jeden z důvodů, proč jsou médii častěji negativně ovlivňovány ženy (a především mladé dívky), které se chtějí těmto proporcím co nejvíce přiblížit. I to v dnešní době přispívá ke stále častěji se vyskytujícím poruchám příjmu potravy, které se projevují už u dívek mladších 15 let. Naštěstí už se tato problematika alespoň částečně mění a v časopisech i v televizi můžeme vidět i modelky s optimální tělesnou hmotností.

„Máte problém s váhou a chtěli byste zhubnout pár kilo? Není problém.”

Přesně takto je na internetu prezentována většina rad týkajících se výživy. Hlavně jednoduše a rychle. Ale zda je to také dlouhodobé řešení bez negativních důsledků, to už je věc druhá. Většina diet je založena na velmi nízkém příjmu energie a vylučuje některé ze základních potravin (maso, mléčné výrobky apod.). Při dodržování takové diety tedy tělo nemá dostatek energie a živin, což se nejčastěji projevuje únavou, nesoustředěností, špatnými náladami, nevolnostmi a po delší době se mohou objevit i negativní projevy nedostatku některých živin. Navíc po skončení takové diety obvykle následuje jojo efekt a shozená kila jsou tak během chvíle zase zpět.

Zatímco velká část dospělých hledá rady o výživě především v článcích na internetu nebo v časopisech, na dospívající mají v dnešní době velký vliv blogeři a youtubeři, kteří na nejrůznějších kanálech prezentují své názory a zkušenosti. Tímto způsobem mají velkou moc ovlivnit značné množství teenagerů, jelikož pro většinu z nich může být v tomto věku velmi obtížné vyhodnotit tyto informace a ověřit si jejich kvalitu či původ.

Jednoduché a rychlé snížení váhy nám také slibují reklamy, které propagují různé druhy hubnoucích prostředků, ať už se jedná o koktejly, pilulky či jiné produkty. Těmito lákavými nabídkami se nechají ovlivnit spíše dospělí. Trochu jiná je situace u dětí, které naopak reklamy lákají na sladkosti, chipsy či sladké nápoje, a podporují tak vzrůstající výskyt nadváhy a obezity. S radami a informacemi, které najdete na internetu, ale i jinde v médiích, je proto potřeba nakládat opravdu opatrně. Nepochybně v nich najdete mnoho užitečných tipů a rad, ale je důležité myslet kriticky a nevěřit všemu. Rychlý a jednoduchý výsledek je vždy podezřelý, stejně jako vyzdvihování jedné potraviny, bez které prostě nemůžete žít. Pokud bojujete s nadváhou, raději se poraďte s odborníkem, který vám sice nejspíše nezajistí tak rychlý výsledek, ale zato bude trvalý a bez negativních důsledků. Zkuste se také vyvarovat stanovování nereálných cílů. Lidské tělo není bezchybné a věřte, že značná část modelek v médiích má dokonalou postavu jen díky grafickým programům. Zbývající část zase tráví opravdu velké množství času zdokonalováním svého těla, ať už je to mnoho hodin strávených tréninkem, přísný jídelníček nebo i drahé zkrášlovací procedury.

Je však potřeba mít na paměti, že není nutné být dokonalý. Vždy se porovnávejte jen sami se sebou a pracujte na sobě tak, abyste se ve svém těle cítili dobře.

Zdroj: ÚZIS, 2018